Kes on taastusarst?

Kes on taastusarst?

Taastusarst

 Taastusarst on eriarst, kellel on laiapõhjaline haridus, kes on saanud residentuuris ettevalmistuse väga erinevate funktsioonihäirete diagnoosimiseks ja raviks.

 Taastusarsti nimetatakase ka füüsilise medistiini ja rehabilitatsiooni arstiks ehk füsiaatriks.

 Taastusarsti poole võib pöörduda nii neuroloogiliste haiguste, luu-liigessüsteemi haiguste, erinevate traumade, pea- ja seljaajukahjustuste, krooniliste valude jm. häirete puhul.

 Taastusarst võib olla spetsialiseeerunud ühele kitsamale valdkonnale, näiteks laste raviga tegelevad laste taastusarstid, sportlaste raviga spordiarstid, jne, sest ei ole võimalik, et üks inimene on kõigis valdkondades väga hea.

Taastusravi on enamasti meeskonnatöö ja ravi tulemus sõltub peale arsti ja patsiendi sageli veel mitme eriala esindaja panusest, nagu näiteks füsioterapeut, tegevusterapeut, õde, logopeed, psühholoog.

Taastusarst vaatab alati patsienti tervikuna, mitte ainult probleemset kohta. Me ei ütle patsiendile, et see ei ole meie haigus“, või „vaadake passi“, me ravime igas eas inimesi ja oleme keskendudnud valu ravile, funktsioonihäire ravile ja inimese elukvaliteedi parandamisele.

 Koos patsiendiga arutame tema tervise olukorda ja selgitme patsiendile, mis tema kehas toimub, kuidas ta ise ennast aidata saab, teeme raviplaani, suuname ravile teiste meeskonnaliikmete juurde ja vajadusel teeme koostööd teiste erialade arstidega.

 Olenevalt patsiendi probleemist ja arsti ettevalmistusest võib taastusarst teha ise mõnda ravi nagu näiteks manuaalteraapiat, lihas- ja liigessüsteid, nõelravi, lööklaineteraapiat, vm.

Erinevalt füsioterapeudist oskab taastusarst näha laiemat pilti, arvestada kaasnevate haigustega, teha vajadusel uuringuid, määrata ravimeid või muid raviprotseduure, suunata teiste eriarstide või spetsialistide juurde.

 Raskete funktsioonihäirete puhul,mis võivad olla tingitud ajukahjustusest, seljaajukahjustusest, mõnest raskest haigusest või traumast, nagu näiteks onkoloogiline haigus, kaasab taastusarst sageli patsiendi lähedased, et saada paremat ravitulemust, aga ka nõustab ja toetab pereliikmeid.

Meie eesmärgiks on patsiendi hea elukvliteet, et ta saaks olla võimalikult aktiivne nii igapäeva- kui tööelus ja tunda oma elust rõõmu.

 Taastusravist tuleks eristada rehabilitatsiooni teenust, kus eesmärk on sama ja rakendatakse samuti erinevate spetsialistide poolt pakutavaid teenuseid, kuid rõhk on sotsiaalsel ja tööalasel rehabilitatsioonil.

Taastusravil ehk meditsiinilisel rehbilitatsioonil on väiksem roll. Rehabilitatsioonis hinnatakse inimese tegevus- ja töövõimet, puude raskusastet ning sellest lähtuvalt toimub nõustamisprotsess puudega kohanemiseks, õppimis- ja töövõimaluste leidmiseks.

 Rehabilitatsiooniteenust osutavad rehabilitatsiooniasutused ja selle rahastamine toimub sotsiaalkindlustusameti poolt.

 Taastusravi eripära võrreldes teiste arstlike erialadega on see, et meie sihtrühmad ei ole organspetsiifilised: närvihaigused, kopsuhaigused, südamehaigused, liigeshaigused, jne. Meie lähenemine on  funktsioonihäire põhine. Näiteks liikumishäire võib olla tingitud mõne haigse poolt, trauma poolt või tekkida operatsiooni järgselt.

Olenemata diagnoosist, saame taastusravis kõiki aidata!

 

Dr. Merle Rokk

TAASTUSARST

Close Panel
taastusravi

Kontakt

Ropka tee 6, Tartu

Külastage meid

Tele: +372 591 51 555

Helistage meile

E -R 08:00-19:00 Vastuvõtt ainult eelbroneerimisel!

L ja P - SULETUD

Jälgi meid:

Võta ühendust: