fbpx

Mis On Füsioteraapia?

Füsioteraapia on ravi patsiendi liikuvuse ja füüsilise heaolu taastamiseks ja säilitamiseks. Füsioteraapia toimib läbi füüsilise taastusravi, vigastuste ennetamise ning treeningu. Füsioterapeudid kaasavad teid teie enda taastumisse ehk aitavad teil teid ennast aidata.

Kes On Füsioterapeut?

Füsioterapeut on spetsialist, kes tegeleb taastusraviga. Füsioterapeudid on kogenud kõrgharidusega isikud, kes aitavad taastada ning toetada meie keha tervislikku seisundit. Spetsialist aitab arendada vigastatud inimeste liikumisvõimet, et traumast taastumine oleks võimalikult kiire.

Füsioterapeudid uurivad liikumise teadust. Nad õpivad, kuidas määrata kindlaks vigastuse tekkepõhjus. Läbi selle saavad nad aidata valude ja vaevustega inimesi, et kiirendada trauma- või operatsioonijärgset taastumist. Samuti saavad nad aidata ennetada väikeste probleemide arenemist suuremateks traumadeks.

Millal Füsioterapeudi Juurde Pöörduda?

Füsioterapeudi juurde on soovitatav pöörduda erinevate lihas- või liigesvaludega inimestel. Kaebuste hulka võivad kuuluda selja- või kaelavalu, lihasjõu vähenemine, liigeste liikuvuse vähenemine ning kordinatsiooni või tasakaalu häired.

Lisaks sellele aitab füsioterapeut neid, kel otseseid terviseprobleeme ei ole. Füsioterapeudid aitavad sul võtta oma tervisest ja füüsilisest potentsiaalist maksimum. Nad oskavad soovitada, mis harjutused, mis koormus või milline treening just sulle kõige sobivamad on.

Füsioteraapia aitab krooniliste valude või vigastuste korral, kui need mõjutavad teie igapäevaelu. Tihti suunavad arstid patsiendi füsioteraapiasse pärast operatsiooni, insulti või südameatakki.

Füsioterapeudi Ravimeetodid

Füsioterapeutidele on oluline patsiendi tundmaõppimine. See tähendab, et nad küsivad täiendavat infot läbitud operatsioonide, kaebuste, ravimite ja põetud haiguste kohta. Lisaks sellele tuleb kasuks teave patsiendi igapäevaste tegevuste, seal hulgas töö, hobide ja harrastuste kohta.

Pärast seda hindab füsioterapeut patsiendi füüsilist tervist. Ta vaatab üle rühi, lihaste jõu, kõnnaku, tasakaalu, liigeste liikuvuse ning hindab valu. Vajadusel viiakse läbi spetsiaalsed testid, kõik selleks, et määrata kindlaks patsiendile kõige õigem taastusravi meetod ning selgitada välja valude algpõhjus.

Taastusraviks kasutavad füsioterapeudid mitmeid meetodeid. Läbi selle tagatakse parima tulemuse saavutamine ning valust vabanemine.

Manuaalne Teraapia

Manuaalteraapiat viib läbi vastava väljaõppega spetsialist. Hinnatakse patsiendi liigutusmustreid ning liigeste liikuvust erinevates kehapiirkondades, nii neis, kus esineb valu kui ka neis, kus kaebusi ei ole. Enne manuaalteraapia läbiviimist otsustab terapeut, kas see meetod on patsiendile ohutu ning kõige optimaalsem. Manuaalteraapia on äärmiselt tõhus taastusravimeetod läbi mille on võimalik leevendada valu ja parandada liikuvust.

Pehmekoeteraapia

Füsioterapeudid kasutavad pehmekoeteraapiana mitmeid erinevaid tehnikaid. Sinna hulka kuuluvad trigerpunktiteraapia, sidekoeteraapia, neuromuskulaarne teraapia ja venitusteraapia. Need tehnikad võivad välja näha nagu tavaline massaaž, kuid on kordades efektiivsemad. Need aitavad lõhustada armkudet, parandada pehmete kudede venitavust ning edendada vereringet.

Liigeste Mobilisatsiooni Teraapia

Liigeste mobilisatsiooni teraapiaga suunatakse erineva raskustasemega passiivne mehaaniline rõhk liigesele. See soodustab konkreetse liigese liikumist kindlas suunas. Läbi selle on võimalik parandada liigeste liikuvust ja asendivigu.

Lisaks sellele stimuleerib liigeste mobilisatsiooni teraapia mehhanoretseptoreid, mis aitavad leevendada valu. Kuna füsioterapeudid omavad laialdasi teadmisi kinemaatikast, suudavad nad läbi väikeste liigutuste lihtsustamisele avaldada suurt mõju kogu liikumisulatusele.

 

Lisaks nendele meetoditele võib füsioterapeut kasutada sooja- ja külmaravi, magnetravi ning ultraheli-, ja elektriravi.

Mida Füsioterapeut Teeb?

Füsioterapeut hindab ja taastab liigutuste funktsioone. Ta:

  • annab nõu õigete abivahendite valimisel
  • teeb raviks spetsiaalse programmi, mis on patsiendi vajadustele vastav ning talle unikaalne ja jõukohane
  • annab hinnangu tugi-liikumisaparaadi seisukorrale
  • jälgib raviprotsessi ning vajadusel kohandab või muudab koostatud raviprogrammi
  • jagab informatsiooni teiste erialaspetsialistide kohta, keda patsient külastada võiks (näiteks tegevusterapeut ja manuaalterapeut), et paranemine toimuks veel kiiremini ja sujuvamalt
  • viib vajadusel perekonna kurssi patsiendiga toimuvaga, aitab neil probleemist aru saada ning jagab soovitusi, kuidas perekond abiks saaks olla

Füsioteraapia Liigid Tugi-liikumisaparaadi Füsioteraapia

Füsioterapeudid, kes tegelevad tugi-liikumisaparaate vajavate patsientidega, on koolitatud aitama ortopeediliste vaegustega inimesi. Vaeguste hulka võivad kuuluda lihas-, ja luuvalud, kõõlusevaegused ning sidemete vaevused. Tugi-liikumisaparaadi füsioteraapia võib teatud haigluste puhul päästa patsiendi operatsioonist. Sel juhul tuleb järgida füsioterapeudi koostatud raviplaani ning tegevuskava.

Kui patsiendi opereerimine on siiski vajalik, saab füsioterapeut aidata kaasa kiiremale lõikusjärgsele taastumisele. Ta koostab spetsiaalse programmi, mille alusel muudetakse organism võimalikult tugevaks ning valmistatakse ette paranemiseks. Lisaks sellele selgitab füsioterapeut eesootavat lõikusjärgset olukorda, et patsient oleks võimalikul kursis toimuva ning tulevaga.

Pärast operatsiooni toimub esialgne taastumine haigas. Pärast seda annab füsioterapeut juhised, kuidas iseseisvalt kodus raviplaani järgida. Vajadusel naastakse mõne nädala möödudes kliinikusse, et vaadata põhjalikult patsiendi taastumisega seotud olukord üle.

Ambulatoorne Füsioteraapia

Ambulatoorset füsioteraapiat saavad inimesed, kes ei vaja operatsiooni. Patsiendid võivad kannatada tugi-liikumisaparaadist tingitud probleemide käes ning võivad soovida operatsioonieelset- või järgset taastumist.

Sel juhul külastavad patsiendid kliinikut iseseisvalt. Füsioterapeut hindab vigastuse iseloomu ning patsiendi seisundit. Spetsialist tutvub vigastuse tekkelooga ning patsiendi valude ja vaegustega. Seejärel koostab füsioterapeut inforatsiooni alusel patsiendile spetsiaalse taastumisplaani.

Tihti on läbi ambulatoorse taastusavi on võimalik ravida probleeme, mis ilma tähelepanuta võiksid viia operatsioonini. Tehes füsioterapeudi etteantud harjutusi, on võimalik taastuda efektiivselt ning kiirelt ja vältida terviseprobleemide arengut.

Statsionaarne Füsioteraapia

Statsionaarset taastusravi vajavad petsiendid, kes on läbinud/ läbivad operatsiooni või taastuvad traumast, kroonilisest haigusseisundist või raskest haigusest. Sel juhul jäävad patsiendid arstide järelvalve alla ka ööseks.

Kui ees ootab operatsioon, siis selgitatakse selle kulgu ning tõenäolist operatsioonijärgset seisundit. Arutatakse, mida pärast lõikust taastumiseks teha tuleb ning mis harjutused on olulised efektiivseks raviks.

Esialgu harjutatakse voodist ülestõusmist ja seismist. Räägitakse läbi, kuidas opereeritud kehaosaga ohutust ümbes käia ning kuidas abivahendiga liikuda. Antakse juhised kliinikust lahkumise järgseks perioodiks ning edasiseks iseseisvaks taastumiseks.

Taastusravi Ravida Kliinikus

Enne sulle sobiva taastumistehnika valimist viib füsioterapeut läbi konsultatsiooni, et tutvuda patsiendi füüsilise seisundiga. Seejärel oskab spetsialist soovitada taastumiseks sobivat meetodit. Tihti ei piisa füsioterapeudi imelistest oskustest ning tervenemiseks tuleb vaeva näha ka kodus, mitte ainult kliinikus. Füsioterapeut õpetab selleks puhuks patsiendil eselgeks harjutused või treeningud, mida kiiremaks taastumiseks teha.

Igale patsiendile pööratakse spetsiaalset tähelepanu, sest iga valu ja paranemine on erinev. Õpetatakse selgeks, kuidas kodus lihaseid lõdvestada ning kuidas iseseisvalt valu leevendada. Olenevalt patsiendi olukorrast, võib vaja minna ka füüsikalisi ravimeetodeid nagu sooja ja külma meetodit, laserravi, ultraheli, kinesioteipimist või elektriravi.

Kui probleem on suur võib ravi kesta pikemalt. Eesmärgiks on valust vabanemine ning normaalse elu juurde naasmine ning seetõttu ei saa taastusraviga kiirustada. Sel juhul tuleb kliinikusse naasta korduvalt.

Kergema ehk mittekroonilise terviseprobleemi puhul piisab vaid paarist füsioterapeudi visiidist. Nii saab suuremat probleemi ennetada.

Ravida taastusravikliiniku kogenud füsioterapeudid leiavad teie probleemidele sobiva lahenduse. Visiidile tulles pane selga mugavad riided või võta kaasa spordiriided, et sul oleks harjutusi tehes hea olla.